« Kolovoz 2024 »

Likovni kutak
Mural u dvorištu samostana sestara karmelićanki u Malom Parizu
Autor: Ivona Ćosić, 20. 11. 2018.

Kao rezultat međupredmetnog projekta nastave Vjeronauka i Likovne umjetnosti nastaje mural posvećen utemeljiteljici reda blaženoj Mariji Tereziji od svetog Josipa. Likovnjaci Gimnazije Matija Mesić su prikazali utemeljiteljicu kako grli svoje sjećanje na djetinjstvo. Ona okuplja djecu na trgu u  pruskom gradu Arnswalde kako bi ih vodila svojoj majci na čitanje evanđelja. Cijela scena oblikovana je  tonskom modelacijom dok je prostor  prikazan u prevaljanoj perspektivi kroz koju djeca u mlađoj dobi izražavaju svoju spoznaju o svijetu. Kako riječ karmel (gora Karmel u Svetoj zemlji)  dolazi od hebrejske riječi el Kerem, što znači "Božji vinograd“, „cvatući vinograd“ ili pak „vrt Božji“ utemeljiteljica je uronjena u vinovu lozu i cvjetni vrt koji su oblikovani pojednostavljeno, u tonskoj gradaciji i  plošno kao znak duhovnosti. Na inicijativu časne sestre Jasne Lučić, nastavnice Vjeronauka u našoj školi i uz veliku dobrodošlicu redovnica i nadasve potporu časne sestre Monike likovnjaci  imaju čast obilježiti pedeset godina postojanja reda Karmelićanki Božanskog Srca Isusova u Slavonskom Brodu koje se pune iduće 2019. godine.  Prošle 2017. godine navršilo se sto godina postojanja  ovog Reda  u Hrvata.

Četrnaest učenica i učenika, članova izvnanastavne aktivnosti VIZURA- vizualna kultura i likovni izričaj su  od lipnja do kraja listopada slikali mural u osam okupljanja   u trajanju od tri sata. Učenici su: Laura Zubak, 1.a,   Nina Đokić, 2. e, Lucija Brletić, 2.f, Ina Kauzlarić, 2. i, Astrid Borevković, 3.b, Rea Lacković, 3.b, Nina Milberg, 3.b, Ivan Marunica 3.b, Dominik  Valjetić, 3.b, Ena Hrkač, 4.b, Lucija Tolić, 4.d, Rea Peternel, 4.d, Gabrijela Kajdiž 4.e i Sara Hrg, 4.e.

Snježana Kauzlarić