Likovni kutak
Fakultativna nastava Digitalno oblikovanje 2022./23.
Autor: Snježana Kauzlarić, 28. 4. 2023.

Fakultativna nastava Digitalno oblikovanje

BrodTech

Prusa

Infogamer

Projekt STEM (Ajmo) Connect-it udruga

Dan otvorenih vrata

Fakultativna nastava Digitalno oblikovanje okuplja zainteresirane učenike za stvaranje modela i  njihov ispis u raznim softwareima kao što su Autodeskov Tinkercad, Fusion 360 i Onshape. Mentorica ja Snježana Kauzlarić, dipl. pov. umjetnosti

Već početkom školske godine 16.09.2022. učenici su sudjelovali na BrodTech Conference /Gamenig & web 3 conference u Galeriji Ružić. Predstavili su projekt i-Mage Pomagalo za slikanje i demonstrirali ispis pomagala.

U studenom su posjetili Infogamer na Zagrebačkom velesajmu i upoznali se s najnovijim trendovima u gaming industriji.

U veljači i ožujku  u suradnji s Udrugom Connect-IT (Udruga za razvoj informacijsko komunikacijskih tehnologija) iz Slavonskog Broda ostvarili su ciklus radionica u projektu STEM (Ajmo!) Nositelj projekta je Centar tehničke kulture Rijeka.  Osim slavonskobrodske udruge partneri u projektu su: Astronomsko društvo Višnjan, Grad Rijeka, Međimurski informatički klub Čakovec, Sveučilište u Rijeci, Tehnički fakultet u Rijeci, Zajednica tehničke kulture Zadarske županije, Zajednica tehničke kulture Karlovac i Zajednica tehničke kulture Split. Odlukom Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske od 25. lipnja 2021., projektu je dodijeljeno 2.891.292,10 HRK , uz 100%  sufinanciranje Europske unije za provedbu edukacije. Član udruge Hrvoje Ćosić, software developer u suradnji s mentoricom Snježanom Kauzlarić vodio  je četiri radionice u kojima su učenici ostvarili kompetencije u području naprednog digitalnog oblikovanja u softwareu Onshape. Cilj radionica bio je stvaranje dizajna društveno koristan proizvod sofisticiranog dizajna – kućišta za projekt osnovne škole u Čabru; alat za praćenje tragova šumskih životinja. Gospodin Hrvoje Ćosić ostvario je sjajnu poduku ovog software na opće zadovoljstvo učenika.

Poučeni ovakvim primjerom dobre suradnje i prakse nadamo se  integraciji slova A – art  u STEM kao STEAM na tragu naprednih praksi u  odgojno obrazovnim sustavima.

U ožujku također,  obradovala nas je donacija Brodsko-posavske županije. Darovan nam je 3D printer PRUSA, tako da smo ojačali naše materijalne potencijale u fakultativnoj nastavi Digitalno oblikovanje. Dana 25.04.2023. održana je radionica obuke za rad na 3D pisaču Prusa.  Radionicu je vodila tvrtka 3D printaj.

Dana 28.04.2023. učenici su predstavili rad fakultativne nastave na Danu otvornih vrata.