"Carpe diem"
„Let‘s volunteer!“ - eTwinning projekt
Autor: Ines Norac, 19. 5. 2023.

Volonterski klub „Carpe diem“ potiče različite aktivnosti, promiče vrijednosti volontiranja i motivira učenike na uključivanje u volonterske aktivnosti u školi  i izvan nje. Sve aktivnosti usmjerene su na opće dobro i dobrobit drugih.

Volonterski klub „Carpe diem“ uključio se u prosincu 2021. godine u dvogodišnji eTwinning projekt pod nazivom „Let‘s volunteer!“ Partnerske škole su nam Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića te dvije škole iz Rumunjske Liceul Tehnologic lordache Golescu (Dâmbovita) i Liceul Teoretic Mihail Viteazu (Caracal). Aktivnosti su dogovarane putem sastanaka na ZOOM-u, a završni je sastanak održan 16. 5. 2023. godine čime je dvogodišnji projekt priveden kraju. Hvala svima na suradnji! Profesorice Gimnazije „Matija Mesić“ koje su sudjelovale u projektu su: Danijela Zekušić, Emira Miščančuk, Andrea Sertić, Ivana Terzić, Katarina Marcikić, Kornelija Šebalj, Tomislava Benić i Mihaela Šebalj Zavor i sve su uključene u sve aktivnosti, samo što pojedinačno koordiniraju, motiviraju ili organiziraju pojedinu aktivnost. S ciljem poticanja i usvajanja vrijednosti humanosti, tolerancije, solidarnosti i pravde realizirane su brojne aktivnosti tijekom školske godine 2022./2023.

Realizirane aktivnosti:

• Tijekom cijele školske godine skupljaju se plastični čepovi u organizaciji profesorica Emire Miščančuk i Kornelije Šebalj. Također Profesorica Danijela Zekušić koordinira prikupljanje plastike tijekom cijele godine.

• Povodom Svjetskog dana pješačenja 15.listopada organizirano je hodanje od SD Vijuš do Poloja i nazad. Obilježavanju su se, osim volontera iz kluba „Carpe diem“ Gimnazije „Matija Mesić“, 16. listopada 2022. godine pridružili i volonteri iz Tehničke škole i Srednje medicinske škole te predstavnik Informativnog pravnog centra. Učenike je motivirala profesorica Kornelija Šebalj.

• Akcija 72 sata bez kompromisa održana je u listopadu 2022. godine. Osim uređivanja domova i okućnica, volonteri su uljepšavali prostore vrtića i bolnice. Također nisu zaboravili ni na starije stanovnike, korisnike Doma za starije i nemoćne 'Kraljice Jelene' s kojima su se družili kartajući ili igrajući šah na oduševljenje samih korisnika.

• 24.11. naši volonteri sudjelovali su na edukaciji pružanja prve pomoći u školi!  Edukaciju je održala kolegica Mirjana Stanić zajedno s učenicima 4. razreda, a učenike je motivirala profesorica Ivana Terzić.

• Volonteri Gimnazije „Matija Mesić“ sudjelovali su u studenom u prikupljanju potrepština za Socijalnu samoposlugu Presvetog Trojstva kako bi pomogli svojim sugrađanima u potrebi i učinili dobro djelo. Akcijom je koordinirala profesorica Katarina Marcikić.

• Međunarodni dan volontera, 5. prosinca 2022. godine naši su volonteri obilježili  čišćenjem i uređivanjem doma našoj starijoj sugrađanki. Na taj smo način bezuvjetno i beskompromisno pomogli drugome. Inicijator akcije je bila profesorica Danijela Zekušić.

• Nekoliko volonterki naše škole u pratnji prof. Kornelije Šebalj sudjelovalo je na Okruglom stolu u sklopu završne aktivnosti projekta volontiranja u organizaciji Informativno pravnog centra Slavonski Brod. Školski volonterski klubovi, partneri ovog projekta, kratko su predstavili svoj rad tom prigodom i razmijenili primjere dobre prakse u svojim školama. Također, organizirana je bila i kratka svečanost dodjele priznanja najboljim volonterima i  volonterkama povodom obilježavanja Međunarodnog dana volonterstva (5.12.) uz posebne čestitke našoj najvolonterki, Mariji Lani Zorić.

• 23. prosinca 2022. godine članovi našeg kluba organizirali su godine Božićni sajam u školi. Učenici trećih razreda prodavali su božićnu tombolu, a iza svakog broja krile su se zanimljive i korisne nagrade. Odaziv učenika je bio velik, a sredstva su namijenjena za pomoć potrebitim učenicima škole. Organizatorica akcije je profesorica Andrea Sertić.

• 14. siječnja 2023. godine u Tvrđavi je održana akcija "Svjetlo želja". Puštanjem balona građani su imali priliku podržati i poslati poruke potpore svima oboljelima od bolesti štitnjače. I naši vrijedni volonteri su svojim radom podržali ovu hvale vrijednu akciju. Učenike volontere motivirala je profesorica Tomislava Benić.

• 12. veljače 2023. godine, u Slavonskom Brodu održana je 6. Slavonska trka u organizaciji Ultramaraton kluba Mazator. Volonteri iz naše škole pomagali su u regulaciji prometa i okrijepi sudionika utrke.

• Dan zaljubljenih, 14. veljače,  obilježili smo i ove godine slanjem pisama. U auli škole postavili smo nekoliko dana ranije kutije u koje su učenici mogli poslati pisma. Volonteri su razvrstali i podijelili pisma na Valentinovo.

• 24. ožujka 2023. godine obilježen je Sportski dan u našoj školi. Članovi volonterskog kluba pripremili su voćne salate kako bi se sportaši okrijepili, a gosti osvježili i uživali u sportskom danu punom uzbuđenja.

• Danas nam je aula u prvoj smjeni za vrijeme velikog odmora mirisala na voćne salate povodom Svjetskog dana zdravlja, 5. travnja 2023, godine, volonteri su pripremili voćne salate. Dobrovoljni prilozi učenika i djelatnika škole bit će proslijeđeni potrebitim učenicima naše škole. Učenike je motivirala profesorica Emira Miščančuk.

• Dan otvorenih vrata Gimnazije „Matija Mesić“ održan je 28. travnja 2023. godine. Volonteri su imali zadaću provesti učenike osnovnih škola kroz školu te ih uputiti na radionice i aktivnosti. Učenici osnovnih škola imali su priliku upoznati se s našom školom kao i s radom volonterskog kluba „Carpe diem“.

• Naš volonterski klub "Carpe diem" u mjesecu travnju 2023. godine ponovno je podržao humanitarnu akciju Djeca daruju djeci osmijeh. Učenici naše škole prikupili su igračke za odjel pedijatrije Opće bolnice "Dr. Josip Benčević", a članovi volonterskog kluba 10. svibnja 2023.godine isporučili su ih mališanima u bolnici i donijeli osmijeh na njihova lica. Inicijator akcije bila je profesorica Mihaela Šebalj Zavor.