« Svibanj 2024 »

Biosigurnost i biozaštita
Što predstavljaju biosigurnost i biozaštita?
Autor: Ines Norac, 16. 11. 2023.

Ispitali smo 10 različitih osoba na šta prvo pomisle kada čuju riječ sigurnost. Odgovora je bilo svakakvih. Najčešći su bili vezani za sigurnost na internetu, u prometu, državna i opća sigurnost te sigurnost pri korištenju različitih kemikalija za vrijeme izvođenja različitih pokusa, ali ima jedan odgovor koji nismo čuli niti kod jednog.

Kod svakog ispitanika smo primijetili da njihove opasnosti od kojih pokušavaju biti sigurni su vidljive. Ono što oni nisu razumjeli u tom trenutku je da opasnosti za čovjeka ne moraju uvijek biti vidljive. Za nas ljude ima toliko nevidljivih opasnosti, neke su podjednako ako ne i više opasne za čovjeka.

Biosigurnost predstavlja sve skupove mjera koje se poduzimaju kako bi se spriječila širenje bioloških agenasa kao npr. što su virusi ili bakterije. To naravno uključuje pravilno korištenje zaštitne opreme, svakodnevne sterilizacije te i rukovanje biološkim materijalima.

Biološki materijali su svi materijali koji sadržavaju genetičku informaciju i koji se mogu razmnožavati sami ili se mogu razmnožavati u biološkom sustavu.

Biozaštita se više fokusira na zaštitu okoliša od potencijalno štetnih organizama ili genetski modificiranih organizama. Njezin cilj je očuvanje prirode i sprječavanje negativnih utjecaja na životnu sredinu što je vrlo lagano postići primjenom određenih mjera npr. očuvanja biodiverziteta ili bioraznolikost (raznovrsnost gena, vrsta i ekosistema na planeti), zaštitom prirodnih staništa te promoviranjem prakse u poljoprivredi i industriji.

Biosigurnost i biozaštita su jedni od glavnih faktora očuvanja zdravlja nas ljudi, životinja i prirode.

Biosigurnost i biozaštitu smo i kao jedan zabavan projekt provodili pod nastavom principom oblačenja učenika u zaštitnu opremu u kojoj se znanstvenici u laboratorijiu oblače prije izvođenja eksperimenta te smo se educirali o svim sigurnosnim mjerama koje oni moraju provoditi prije eksperimenta. To je bio odličan način prikazivanja biosigurnosti u laboratorijima, pri njihovom radu.

Lara Antunović i Petra Milas