Književna večer Renesansa za početnike
Autor: Jasna Bošković, 3. 6. 2016.

Književna večer Renesansa za početnike održana je 2. lipnja 2016. godine u Gimnaziji „Matija Mesić“. Zajednički je projekt 2. B, 2. C i 2. G razreda pod mentorstvom profesorice Mihaele Šebalj Zavor kojim je obilježeno četiristo godina završetka renesanse kao književnog razdoblja jer se 1616. godina (inače godina smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa) smatra njezinim krajem. Renesansa je predstavljena kroz sve rodove: liriku, epiku i dramu ističući osnovne teorijske podatke.

Pjesmu Michelangela Buonarrotija  Nema zamisli  izveo je Toni Sarajčić koji je na početku na harmonici odsvirao i Renesansnu suitu 3. stavak – Finale, skladbu Davora Bobića. Sonet Heleni Pierrea de Ronsarda izvela je Ana Knežević,  sonet Torquata Tassa  Ni stablo svježe nema takve kose izveo je Marko Gajić, a sonet Williama Shakespearea Ko nespreman glumac nasred pozornice izvela je Katarina Prša. Svi su učenici  2. C razreda.

Najžnačajniji renesansni roman Miguela de Cervantesa Bistri vitez Don Quijote od Manche istaknut je kao epsko djelo svjetske važnosti. Poznatu epizodu s vjetrenjačama izveli su Kristijan Gligić u ulozi Don Quijotea i Egon Čačulović u ulozi Sancha Panze. Učenici su 2. G razreda.

Iz renesansnog ambijenta potekao je div dramskog stvaralaštva, William Shakespeare, koji je sažeo iskustva srednjovjekovnoga kolektivnog kazališta s praksom glumišta  elizabetinskog doba i  s  krvavim tragedijama. Iz njegove  drame Mnogo vike ni za što  Matija Lučić iz 2. G razreda izveo je  Benedettov monolog .  Bironov monolog iz Shakespeareove drame Izgubljen ljubavni trud izveo je David Nuspahić iz 2. G razreda. Prizor iz Shakespeareove tragedije Macbeth izvele su učenice 2. B razreda. Tri vještice bile su Maja Rašić, Klara Puškarić i Anamarija Vrljić, a Macbetha je igrala Lara Živić.

Program su vodili Anja Milobara iz 2. B  i Tin Bašić iz 2. C razreda. Plakat je osmislila i izradila Dajana Lazić iz 2.c razreda. Renesnsne djeve bile su Dora Grgić iz 2. B, Karla Katinić iz 2. C  i Martina Bešter iz 2. G razreda koje su u liku Prospera iz Shakespeareove Oluje završile svečanost, a Borna Mađarević iz 2. C razreda u liku Puka iz Sna Ivanjske noći pozdravio nazočne.