Tekst, tekst i intertekst
Autor: Jasna Bošković, 1. 4. 2016.

Prva dramsko-glazbena večer naše škole održana je jučer u Velikoj dvorani Glazbene škole. Matea Damičević, Ines Prlić, David Nuspahić i Lara Živić izveli su monologe književnih velikana dok su učenici 3. h izveli  predstavu Čarobnjak nas voza za koji su sami napisali tekst te osmislili scenografiju i kostimografiju. Za glazbene točke bile su zadužene, već dobro nam poznate, Stela Paradžik i Angelina Zatezalo.

Dramsko-glazbena  večer Tekst, tekst, intertekst Gimnazije „Matija Mesić“ održana je 6. travnja 2016. godine u Velikoj dvorani Glazbene škole u Slavonskom Brodu.

Dramka uprizorenja poznatih likova  iz književnosti  započela su monologom iz  komedije Gostioničarka Mirandolina Carla Goldonija čiju je glavnu junakinju uprizorila Ines Prlići iz 3.g razreda. Monolog Ane Karenjine, glavne junakinje istoimenog romana Lava Nikolajeviča Tolstoja, izvela je  Matea Damičević iz 3.g razreda. Učenice je pripremila mentorica, profesorica Branka Pecić.  Shakespeareov Izgubljen ljubavni trud u liku Birona izveo je David Nuspahić iz 2.g razreda. Autorica Julijana Matanović  u knjizi Tko se boji lika još omogućila je djevojčici iz Šimunovićeve pripovijetke Duga ispunjenje želje. Monolog Brunhilde – dječaka - izvela je Lara Živić iz 2.b razreda. Učenike je pripremila mentorica, profesorica Mihaela Šebalj Zavor.

Drama je u svojim počecima bila nezamisliva bez glazbe, stoga je večer upotpunjena  glazbenim izvedbama. Samostalno pripremljenu skladbu Falling Alicie Keys izvela je Angelina Zatezalo iz 2.a razreda. Skladbu Wet sand grupe Red Hot Chilli Peppers  i skladbu Cup song (When I`m gone) Anne Kendrick izvela  je Stella Paradžik. Na gitari ju je pratio Toni Štulić. Oboje su učenici  4.a razreda.

Vrhunac večeri bio je igrokaz učenika 3. h razreda Čarobnjak nas voza u kojem se citatima književnosti 19.stoljeća dramatiziraju elementi fabularnog tijeka romana Lymana Franka Bauma Čarobnjak iz Oza. Igrokazom su  posvjedočili da književnost ne mora nužno biti zrcalo stvarnosti, već stvarnost može postati zrcalo književnosti . Učenike 3. h razreda pripremio  je mentor, profesor Robert Francem.

Program su vodili Magdalena Krajinović  i  Zvonimir Medak iz 3. d razreda. Konferansu je napisala profesorica Mihaela Šebalj Zavor, a voditelje je uvježbala profesorica Marija Zukanović.