Uvodna konferencija!
Autor: Jasna Bošković, 26. 12. 2015.

Dana 21. prosinca 2015. godine u Gimnaziji “Matija Mesić” održana je uvodna konferencija projekta STEM GENIJALCI koja je jedna od aktivnosti unutar promidžbe i vidljivosti projekta.

Uvodnom riječju konferenciju je započeo ravnatelj Gimnazije “Matija Mesić” Goran Zavor. Osobito zadovoljstvo dosadašnjom realizacijom projekta izrazili su partneri projekta prodekan znanosti Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu Antun Stojić i ravnateljica Gimnazije Nova Gradiška Ljiljana Ptačnik. Voditeljica projekta Ines Martinović govorila je o ciljevima projekta. Opći cilj projekta je doprinijeti povećanju broja učenika koji upisuju STEM studijske programe iz znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike stjecanjem dodatnih kompetencija iz STEM i ICT područja, zatim poboljšanje njihovog uspjeha na studiju te samim time povećanje konkurentnosti na tržištu rada. Specifični cilj projekta je razvoj inovativnih kurikuluma te osiguranje uvjeta za uvođenje istih u gimnazije “Matija Mesić” i Nova Gradiška. Posebne aktivnosti na projektu jesu edukacije nastavnika o izradi kurikuluma i formuliranju ishoda učenja, o obnovljivim izvorima energije te o inovativnim metodama rada “Kvalitetna škola”, razvoj  fakultativnog kurikuluma iz područja biologije, kemije, fizike, matematike i informatike te iz područja obnovljivih izvora energije, izrada portala E-učenje na kojem bi bili pristupni digitalni sadržaji, tj. sav edukativni materijal korišten tijekom projekta. Planira se organizacija Okruglog stola na temu “STEM - budućnost Europske unije” čiji bi moderator bio Strojarski fakultet i osnivanje STEM kluba koji bi bio mjesto okupljanja stručnjaka iz STEM područja kao podrška nastavnicima u modernizaciji i inoviranju kurikuluma. Nakon što budu izrađeni kurikulumi i opremljeni kabineti održala bi se završna konferencija i dan otvorenih vrata STEM kluba za roditelje, učenike i javnost.

Kevin Mesić, 4.g