« Lipanj 2024 »

U potrazi za Ivanom
Autor: Ines Norac, 11. 6. 2024.

U potrazi za Ivanom naziv je projekta Gimnazije „Matija Mesić“ povodom obilježavanja 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, a predstavljen je 28. svibnja 2024. g. u Interpretacijskom centru Kuće Brlić. Projekt su u potpunosti osmislile i mentorirale profesorice Andrijana Nemet-Kosijer i Mihaela Šebalj Zavor te ga realizirale s učenicima 2. A, 2. B, 2. E, 2. G i 2. H razreda školske godine 2023./2024. Partneri na projektu bili su Učiteljski studij Sveučilišta u Slavonskom Brodu te Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, a projekt je realiziran uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Aktivnosti u kojima su učenici mogli pokazati svoj talent, maštovitost i kreativnost realizirane su tijekom cijele nastavne godine 2023./2024., a rezultati su sljedeći:

1. Zbirka kratkih priča Razotkrivanje 3 inspirirana je svijetom mitova koji je neizostavni dio bajki Ivane Brlić-Mažuranić. Desetoro hrabrih gimnazijalaca odlučilo se suočiti s ovom teškom temom, a Povjerenstvo (profesorice Andrijana Nemet-Kosijer i Mihaela Šebalj Zavor i učenice Dora Puškarić i Petra Zavor) prvu je nagradu dodijelilo Viktoriji Ostojčić za priču Muke po Đuki, drugu Magdaleni Prgomet Abramović za priču Brzi korak sudbine, a treću Lani Živković za priču Prve feministice. Ostali su autori: Domagoj Dujić, Ivana Ivešić, Ivana Milanković, Antonela Lipovac, Krešimir Kožul, Maja Matijević i Ivan Matešić.
  2. Posjet Kući Brlić i izrada brošura na temelju stručnog vodstva i vlastitih fotografija. Brošure su izrađivali učenici svih gore navedenih razreda na satima Hrvatskoga jezika te su iste i vrednovane.
  3. Dvodnevna radionica ilustracije i stripa koju je vodio karlovački ilustrator profesor Igor Jurilj sa svim talentiranim i zainteresiranim učenicima. Tema je bila Ivana Brlić.Mažuranić i njezina djela s naglaskom na lektirnom naslovu Kako je Potjeh tražio istinu. Izložba radova postavljena je u Kući Brlić. Učeničke minijature pretvorene su u magnete, a stripovi krase torbe koji ostaju trajni suveniri sudionicima projekta.
  4. Učenici svih gore navedenih razreda na satima Hrvatskoga jezika izrađivali su Slikovni rječnik na temelju bajke Kako je Potjeh tražio istinu. Prvo su izabrali nepoznate riječi, istražili leksikografsku definiciju i odrednice te kreirali natuknicu rječnika, a zatim su osmišljavali slike. Za grafički dizajn rječnika zaslužni su Ivano Peić i Eugen Grgić iz 2. G razreda.
  5. Minecraft adaptaciju bajke Kako je Potjeh tražio istinu kreirali su Karlo Bošnjak i Petar Gronjak iz 2. G razreda kako bi budućim generacijama približili i na zanimljiv način predstavili lektirno djelo.
  6. Radionica Integracijanove tehnologije u umjetničkom području – 3D olovka u doživljavanju bajke održana je na Učiteljskom studiju Sveučilišta u Slavonskom Brodu sa studentima 5. godine.
  7. Radionica čitanja poezije Tadijinim i Ivaninim stazama održana je u suradnji sa Spomen-domom Dragutina Tadijanovića u kojoj je naglašeno kako su dva najznačajnija brodska književnika živjela u Brodu u isto vrijeme, zrela Ivana i mladi Tadija, šetali su istim ulicama, promišljali, maštali i stvarali.

Sve su aktivnosti predstavili učenici i mentorice projekta, a za glazbeni dio na akustičnim gitarama bio je zaslužan mladi talentirani duo: Filip i Ivan. Hvala svim sudionicima i onima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ovog predivnog projekta jer naša Ivana to zaslužuje!