« Svibanj 2024 »

Razotkrivanje – predstavljanje digitalne zbirke
Autor: Jelena Rukavina, 7. 6. 2023.

Razotkrivanje - druga digitalna zbirka kratkih priča nastala je kao rezultat projekta i suradnje dviju brodskih gimnazija – Gimnazije „Matija Mesić“ i Klasične gimnazije fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti, a predstavljena je 6. lipnja 2023. u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod.

Na natječaj se prijavilo devetnaest učenika, od kojih je jedan učenik iz Klasične gimnazije i dvoje učenika iz Ekonomsko-birotehničke škole. Važnost ovoga projekta u okviru izvannastavnih aktivnosti prepoznalo je i Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje je financijski potpomoglo realizaciju. Tema je ovogodišnje zbirke povratak, a učenici su svoju kreativnost izrazili u različitim žanrovima – od znanstvene fantastike, sjetnih povrataka u djetinjstvo pa do teških tema zlostavljanja i traženja vlastitoga identiteta. Ugodan razgovor s četvero najuspješnijih: Dorom Puškarić, Selenom Žepčan, Lanom Živković i Fabijanom Vođincem o tome kako pišu i imaju li svoje tajne rituale te koje ih teme najviše zaokupljaju vodio je Luka Štefanek, i sam jedan od autora.

Program su upotpunili i učenici Matija Kosijer i Bono Peić iz Gimnazije „M. Mesić“ te Petra Matijević iz Klasične gimnazije glazbenim točkama.

Prosudbeno povjerenstvo koje su činile profesorice iz Klasične gimnazije: Antonija Matičević, Anja Ravlić i Magdalena Zirdum te iz Gimnazije „M. Mesić“: Biljana Mikić, Mateja Dujak, Mihaela Šebalj Zavor i Andrijana Nemet-Kosijer odlučile su da je najbolja priča Gorke suze radosnice Dore Puškarić, drugo je mjesto pripalo Seleni Žepčan za priču Povratak na staro, a treće je mjesto osvojila Lana Živković za priču Povratak sebi. Na natječaju su sudjelovali i učenici Stjepan Gusak  i Ivona Gačić iz Ekonomsko-birotehničke škole, Fabijan Vođinac iz Klasične gimnazijefra Marijana Lanosovića s pravom javnosti, Beata Sabo, Borna Pernar, Marija Klaić, Magdalena Prgomet Abramović, Viktoria Ostojčić, Domagoj Dujić, Ena Baličević, Mislav Dujak, Ivana Ivešić, Luka Štefanek, Fran Čengić, Lana Šokčević, Lana Šokčević i Maja Matijević iz naše gimnazije. Svim je učenicima uručena zahvalnica, a nadamo se da su dobili dovoljno poticaja i inspiracije za daljnje stvaranje. Program, koji su osmislile prof. Mihaela Šebalj Zavor i Andrijana Nemet-Kosijer, vodila je učenica Viktoria Rašić.

U sklopu projekta, učenici su u svibnju ove godine mogli sudjelovati u radionici kreativnoga pisanja koju je vodila hrvatska književnica Nataša Skazlić.

Digitalnu zbirku možete čitati na poveznici https://read.bookcreator.com/NvdHlb3bJmXEEKmppAGUbD7knzJ3/FZpiyymqRbCJo5d6MryqLQ/j_nbNNrrQAyZonfVUP3aYg

Andrijana Nemet-Kosijer