« Svibanj 2024 »

Dan žena na naš način...
Autor: Jasna Okopni, 22. 3. 2022.

Ambasadori juniori  Europskog parlamenta, učenice fakultativne nastave Psihologije i volonterke volonterskog kluba „Carpe diem“ uz mentorstvo Emire Miščanuk, prof. i Jelene Rukavine, prof. obilježili su Dan žena zanimljivim aktivnostima: izložbom u auli škole pod nazivom Skrivene figure Europske unije, interaktivnom radionicom „Upoznaj uspješne žene u našoj auli“ te sudjelovanjem u konferenciji Žene u politici.

Izložba u auli škole pod nazivom „Skrivene figure Europske unije“

Važan doprinos žena u svim područjima našeg života često se previdi i nije dovoljno transparentan. Izložbom Skrivene figure Europske unije ambasadori Europskog parlamenta predstavili su po jednu uspješnu ženu iz država članica.

Interaktivna radionica „Upoznaj uspješne žene u našoj auli“.

Danas su u auli naše škole učenici i nastavnici imali priliku razgovarati s 11 žena koje su im ispričale kako su živjele i kako su postale inspiracija milijunima djevojčica i žena širom svijeta

Inspiraciju za današnju aktivnost pronašli smo u Danskoj: u danskim gradskim knjižnicama članovi mogu " posuditi ljude" i poslušati njihove životne priče.

Zahvaljujući našoj odličnoj ekipici: Luciji Zečić, Barbari Prši, Barbari Šarac, Ivoni Križanović, Ani Petrović, Seleni Žepčan, Kristini Škrbini, Sari Tomac, Zoi Tolić, Niki Bertolović i Barbari Dabčević putovali smo kroz prostor i vrijeme te se družili sa Coco Chanel, princezom Dianom, Florence Nightingale, Melanie Klein, Margaret Hamilton, Malalom Yousafzai, Oprah Winfrey, Jane Austen, Hipatijom, Virginijom Apgar i Helen Keller.

Konferencija „Žene u politici“

Zanimljivu konferenciju Žene u politici organizirali su naši dragi partneri  iz Gornjogradske gimnazije u Zagrebu . U radu konferencije sudjelovale su i Ekonomska škola Požega, Gimnazija Požega, Srednja škola Pakrac i Tehnička škola Požega. Gosti konferencije bili su Predrag Matić ( zastupnik u Europskom parlamentu), Martina Vlašić Iljkić ( saborska zastupnica), Marija Šarić (gradonačelnica Pleternice) i Maja Pepelko (članica Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije). Konferenciju je moderirala Iva Limanović- Kurnik iz Gornjogradske gimnazije. Naši ambasadori juniori Mihael Lovrić i Dominik Lovrić postavili su gostima zanimljiva pitanja: 1. Što biste poručili mladima koji se žele uključiti u politički život, koje kompetencije trebaju razvijati? 2. Kako se nosite s izazovima koje donosi rad u politici i koje su najveće prepreke koje ste morali proći?

Konferencija je održana sa svrhom poticanja mladih žena na uključivanje u  politički život zajednice te isticanjem važnosti aktivnog doprinosa svih mladih građana.

Emira Miščančuk, prof.