„…sa srećom u džepu i osmijehom na licu…“
Autor: Jelena Rukavina, 25. 10. 2023.

„…sa srećom u džepu i osmijehom na licu…“ napisao je Luka Ritz u svom dnevniku – prije nego su ga vršnjaci pretukli do smrti. Razlog – bio je drugačiji od njih; maturant, roker „u svom filmu“. Nakon tragičnog događaja, roditelji sina jedinca osnivaju Udrugu, danas Centar Luka Ritz, kojem je cilj pružiti podršku žrtvama nasilja i prevenirati problematična ponašanja.

Na izbornoj nastavi psihologije smo raspravljajući o nasilju i gledajući biografski
film „Oblak“ koji prikazuje Lukin život i tragičan događaj, poželjeli posjetiti mjesto i ljude koji predano rade na ovom problemu. 19. listopada 2023. su učenice izborne nastave psihologije su u pratnji profesorice Ane Zdjelarević dočekane od strane Lukine majke, a druženje se nastavilo sa psihologinjom Centra koja se potrudila upoznati nas s radom ustanove i pozvala naše učenice, potencijalne zagrebačke studentice, da u budućnosti volontiraju u Centru.

Cilj našeg posjeta nije samo poticanje empatije i osvještavanje potrebe za prevencijom međuvršnjačkog nasilja nego i informiranje u koje se ustanove djeca mogu javiti ukoliko dožive neki oblik nasilja (Centar Luka Ritz omogućuje i telefonsko i online savjetovanje). Uz to, učenice izborne nastave psihologije proširile su svoj uvid u opis poslova, vrste ustanova i radnih mjesta na kojima se psiholozi mogu zapošljavati.

Grupa Adastra posvetila je Luki pjesmu "Surovi grade". Zagrebačko kazalište mladih u suradnji s njegovim roditeljima posvetilo mu je kultnu predstavu "Ovo je mogla biti moja ulica"; predstava spada u najuspješnije predstave ZKM-a s početka 21. st. i jedna je od najigranijih predstava u povijesti ZKM-a.

Zahvaljujemo Centru Luka Ritz na ugodnom druženju, vrijednom iskustvu i korisnim materijalima koje su nam poklonili i koji će nam pomoći da i dalje radimo na prevenciji ovog problema.

Naš posjet zabilježili su i na svojim stranicama:

1_(2).png (1.22 MB)
2.png (3.96 MB)