Dani Gimnazije "Matija Mesić" ~ 18. – 25. veljače 2013. godine ~
Autor: Ines Norac, 14. 2. 2013.

Gimnazija „Matija Mesić“  21. veljače 2013. godine obilježava 95. godišnjicu postojanja i rada u Slavonskom Brodu. Malo je ustanova koje žive i traju toliko dugo, koje se mogu pohvaliti bogatom tradicijom i obiljem uspjeha kao ova škola.
Iako smo „stara škola“, odišemo mladošću i entuzijazmom gotovo 1000 učenika.

Kroz proteklo vrijeme školovali su se u brodskoj gimnaziji brojni mladi ljudi iz našeg grada, ali i iz uže i šire okolice, znajući da će im ova škola pružiti najbolje predznanje i sposobnosti uz pomoć kojih će moći nastaviti svoje školovanje na fakultetima, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi i svijetu. Preko 90% učenika koji su završili našu školu, s uspjehom upisuju željene fakultete i uspješno nastavljaju svoje školovanje.
Neke od poznatih osoba koje su završile brodsku gimnaziju su pjesnik Dragutin Tadijanović, akademski glazbenik Mario Penzar, kantautor Zvonko Špišić, profesor  doktor Vinko Brešić, književnik Vladimir Rem, akademski slikari Predrag Goll i Krunoslav Kern, akademici Dubravko Jelčić i Stjepan Babić, političari Zdravko Tomac i Ivica Račan i brojni drugi uspješni, cijenjeni i ugledni građani Broda, Hrvatske i svijeta.

Pred nama su brojni izazovi i mi smo spremni!  Suočeni sa situacijom kakva je u društvu, uspijevamo funkcionirati i postizati najbolje za dobrobit svih čimbenika uključenih u odgojno – obrazovni sustav.

Prije 95 godina Hrvatska je bila u jednoj uniji koja sada pripada povijesti, Austro – Ugarskoj Monarhiji. Danas je spremna i očekuje ulazak u novu, željno čekanu zajednicu europskih naroda, Europsku uniju, koja će mladima otvoriti nove mogućnosti i perspektive.

Kako škola nije samo obrazovna, nego i odgojna i kulturna ustanova, 95. obljetnicu nastojimo obilježiti Danima Gimnazije „Matija Mesić“ od ponedjeljka 18. veljače do ponedjeljka 25. veljače 2013. godine nizom događanja, nastojeći školu i sve što se u njoj radi predstaviti i približiti široj društvenoj zajednici i građanima. U tome imamo potpunu i bezrezervnu podršku našeg osnivača, Županije  Brodsko – posavske i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koji su pokrovitelji ove manifestacije.

Koliko su ovi događaji važni i njima, svjedoče riječi potpisane od strane  resornog ministra dr. sc. Željka Jovanovića: „Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta prepoznaje i iznimno cijeni uspješan dugogodišnji rad škole. Mišljenja smo da je svojim dugogodišnjim radom i primjerom ova škola na najbolji mogući način dokazala kako je uz iskrenu predanost, organiziranost i stručnost  moguće stvoriti održiv pristup odgojno – obrazovnom radu. Zbog svega navedenog, Ministarstvo prihvaća pokroviteljstvo nad 95. obljetnicom Gimnazije „Matija Mesić “ u Slavonskom Brodu.“

Edukativne aktivnosti koje smo priredili plod su rada naših učenika i profesora te svih djelatnika Gimnazije. One su nastajale entuzijazmom i ljubavlju onih koji su ih pripremali, ne samo kroz redovnu nastavu, nego i izbornu nastavu, dodatnu nastavu i izvannastavne aktivnosti, ponekad dokasno uvečer, nakon što se oglasi posljednje školsko zvono taj dan, ili subotom kada je škola postajala središtem okupljanja kreativaca koji su pjevali, plesali, recitirali, pisali, crtali, računali, loptali, ... jednom riječju stvarali novi gimnazijski svijet!
Na tome im posebno čestitam i zahvaljujem te iskazujem svoje iskreno divljenje. Pripreme za realizaciju ovoga programa započeli smo još u rujnu 2012. godine i na njemu je radio veliki broj učenika i profesora. Stvaralo se kroz različite projekte: školske, županijske, državne i međunarodne, ali i izvannastavne aktivnosti kao što su: poetska radionica, dramska skupina, gimnazijski zbor, novinarska radionica, likovna skupina, školski športski klub, Globovci, Mladi astronomi, Fizičari eksperimentatori i brojni drugi.

Smatramo da je Gimnazija „ Matija Mesić“ od iznimne važnosti za grad Slavonski Brod i Brodsko -posavsku županiju. Iako je populacijska slika Hrvatske sve dramatičnija i broj mladih opada i u našem okruženju, nadamo se da ćemo uspjeti i da će ova „stara škola“ pokazati da je sposobna za novu Hrvatsku  u Europskoj uniji, u koju će samo iz naše škole ove godine zakoračiti gotovo 1000 učenika.

Svim učeicima i djelatnicima čestitam Dan škole i želim puno uspjeha u daljnjem radu.

Ravnatelj:
                                                                                               Goran Zavor, prof.