U sjeni slavonske duše

Radionica pod nazivom Mladi, zreli i stari Tadija u jeziku održana je u okviru projekta U sjeni slavonske duše u Spomen-domu Dragutina Tadijanovića 25. travnja 2025. godine. Učenici Gimnazije „Matija Mesić“ pod mentorstvom magistrice znanosti Andrijane Nemet-Kosijer i profesorice Mihaele Šebalj Zavor razvijali su jezične kompetencije proučavajući jezik Tadijanovićevih pjesama od početaka pisanja do 30-ih godina, zatim od 30-ih do 50-ih godina te nakon 50-ih i 60-ih godina 20. stoljeća.

Mladi Tadija obilato je koristio sročne pridjevne atribute, vezane uglavnom uz prirodu, i priložne oznake. Dominirao je glagolski predikat, neizrečeni subjekt i neizravni objekt. Zreli Tadija nastavlja koristiti glagolski predikat, iako se pojavljuje i imenski predikat, subjekt je u ovoj fazi često izrečen. Pridjevne atribute i dalje koristi, ali sada su u inverziji te vrlo često koristi eliptične rečenice. Dominiraju misli i promišljanja o životu i prolaznosti. Stari Tadija većinom poštuje standardni jezik, koristi glagolske i imenske predikate, ali i eliptične, neoglagoljene rečenice. Koristi i dalje pridjevne i imenske atribute, ali su sada tamnije obojani: „mračna soba“, „mrtvo zvono“, „grob“, „muka“, „prokletstvo“ itd.

Prije same radionice učenici prvih razreda (1. b, 1. f i 1. g) opće, prirodoslovne i prirodoslovno-matematičke gimnazije obišli su s voditeljicom Dajanom Breznik biblioteku Spomen-doma Dragutina Tadijanovića te su izabrali zbirke na čijim će pjesmama istraživati jezik Dragutina Tadijanovića. Hvala svima!

Mihaela Šebalj Zavor

Kategorija: Naslovnica
Datum objave: 6. svibnja 2025.

Pročitajte još

Projekt “Svjedoci vremena”

Projekt “Svjedoci vremena”

Srednja škola Isidora Kršnjavoga iz Našica i naša škola sudjelovale su u projektu Svjedoci vremena. Učenici su istražili i intervjuirali osobe koje su svjedočile o životu u zadruzi, društvenom životu i modi 70 –tih godina prošlog stoljeća kao i o posljedicama...

Skip to content