2024-04-12 10:01:19

Koronavirusi u 21. stoljeću

Koronavirusi uzrokuju simptome koji su slični prehladi i gripi kod ljudi. Poznati su od 60-ih godina 20. stoljeća. Naziv dolazi od latinskog imena porodice (Coronavirinae) jer njihova proteinska ovojnica sliči kruni (lat. corona).

SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) je bolest dišnih putova koja se pojavila u Kini 2002. godine. Brzo se proširio na druge zemlje, a prirodni domaćin mu je šišmiš. Najrizičnija skupina su osobe starije od 60 godina.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) je otkriven u Saudijskoj Arabiji 2012. godine, drugačiji je od ostalih koronavirusa poznatih kod ljudi. Simptomi variraju od prehlade do teške upale pluća. Razdoblje inkubacije iznosi prosječno 5 dana. Teži oblici se javljaju kod osoba slabijeg imunosnog sustava, kroničnih bolesnika i osoba starije životne dobi. Izvori zaraze su jednogrbe deve, a među ljudima se širi bliskim kontaktom.

SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) pojavio se 2019. godine u Kini u gradu Wuhanu.

Koronavirusi prijetnja su svjetskom zdravlju jer se pojavljuju u mnogoljudnim zemljama i lako se šire u ostale dijelove svijeta. Ovo nastaje kao posljedica prenapučenosti, globalizacije i nemogućnosti pronalaska lijeka za virusne bolesti.

Temu smo obradili praveći digitalne plakate vezane za koronaviruse u 21. stoljeću, tablicu usporedbe navedenih bolesti, te grafikonom zaraženih, ozdravljenih i umrlih od SARS-CoV 2 u Hrvatskoj i svijetu.

 

Marija Butković i Sofija Županić 2.b

 

 

 


Gimnazija "Matija Mesić" Slavonski Brod