2023-03-07 08:14:22

16. tjedan psihologije u našoj školi

Od 20. do 26. veljače u cijeloj se Hrvatskoj obilježavao 16. tjedan psihologije. Brojne psihologinje i psiholozi provodili su različite aktivnosti u svojoj zajednici pod sloganom – Čuvajmo (mentalno) zdravlje.


Kako se posljednjih godina puno govori upravo o mentalnom zdravlju adolescenata i izazovima kroz koje prolaze u ovim zahtjevnim vremenima, psiholozi koji rade u srednjim školama imaju i koga i zašto poticati i učiti kako očuvati svoje mentalno zdravlje.

S tim ciljem, učenici izborne nastave psihologije su zajedno sa svojom nastavnicom psihologije i stručnom suradnicom psihologinjom uredili Psihološki kutak u  auli škole na kojem drugi učenici, a i svi ostali koji posjete našu školu, mogu pročitati kako ostvariti svoju mentalnu dobrobit. 

S obzirom da su učenici izborne nastave psihologije u okviru Školskog preventivnog programa tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodili vršnjačke edukacije o utjecaju digitalnih medija na mentalno zdravlje mladih, željeli su tu aktivnost zaokružiti izradom zanimljivog i efektnog plakata kojim šalju snažnu poruku o toj modernoj ovisnosti. 

Osim kroz Tjedan psihologije, stručni suradnici, nastavnici i učenici kroz Školski preventivni program provode niz aktivnosti kojima se doprinosi destigmatizaciji mentalnog zdravlja. Osim toga, ciljevi Školskog preventivnog projekta su:
- izrada stručnih materijale u obliku postera i brošura za nastavnike i učenike te video-materijala za provedbu aktivnosti prevencije nasilja u mladenačkim vezama i bliskim odnosima
- učestalije bavljenje fizičkom aktivnošću te boravak u prirodi kao i produktivnije
upravljanje vremenom provedenim na društvenim mrežama
- veća osviještenost učenika o činjenicama o romantičnim vezama kako bi mogli
prepoznati nasilje u bliskim vezama i koristiti adekvatan način reagiranja
- razvijenije komunikacijske vještine učenika kao i socijalna i emocionalna inteligencija
- učestalije bavljenje fizičkom aktivnošću te boravak u prirodi kao i produktivnije
upravljanje vremenom provedenim na društvenim mrežama
- doprinos destigmatizaciji i populariziraciji pedagoške i psihološke struke te njihova veća dostupnost učenicima i roditeljima kroz različite radionice, brošure te
pedagoško-psihološki kutak
- veća uključenost članova lokalne zajednice u promicanje mentalnog zdravlja


Mentalno zdravlje je previše važno da bismo ga prepustili samo stručnjacima - zato je važno da se svi informiramo o različitim strategijama i načinima suočavanja s izazovima i promjenama s kojima se susrećemo tijekom našeg svakodnevnog života i odaberemo one koje nam najviše odgovaraju. 

 


Gimnazija "Matija Mesić" Slavonski Brod