Likovni kutak
Pomagalo za slikanje i-Mage
Autor: Jasna Okopni, 6. 5. 2021.

Učenici koji pohađaju izbornu nastavu Digitalno oblikovanje Valentino Stipić, 3.i i Jurica Brezonjić, 3.a te učenica Andrea Vuković, 3.f koja pohađa fakultativnu nastavu Vizualna kultura i likovni izričaj prijavili su  projekt  Pomagalo za slikanje i-Mage na natječaj Digitalni učenički inkubator. Mentorica je nastavnica Likovne umjetnosti Snježana Kauzlarić, dipl. pov. umjetnosti. Školska knjiga, Institut za inovacije te Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment pokrenuli su Digitalni učenički inkubator na platformi StellarPlatform.com.  u kojem  nagrađuju pet najkreativnijih škola u Hrvatskoj. Projekt naše škole je prošao prvu selekciju i prihvaćen je u natječaj među odobrenih 115  projekata u Republici Hrvatskoj. Digitalni učenički inkubator započeo je u ožujku  i završava 13. svibnja 2021. godine.  Nakon etape predavanja slijedili su zadatci. Predavači su bili poznati hrvatski inovatori i poduzetnici.

Svrha Digitalnog učeničkog inkubatora je:

a) aktivno poticati kreativno i apstraktno promišljanje,

b) stimulirati poduzetnički duh i stvaranje vrijednosti,

c) educirati učenike o kreativnosti, inovacijama i pokretanju projekata,

d) promovirati timski rad i zajedništvo unutar razreda i

e) omogućiti učenicima da pokažu proaktivnost i odgovornost u izvannastavnim aktivnostima.

Ovaj put učenici naše škole su stvorili pomagalo za osobe  koje nemaju razvijenu finu motoriku ruke.  Pomagalo „i-Mage“ je držač kista koji pomaže pri slikanju likovnih radova.

Učenici su oblikovali nekoliko verzija pomagala i-Mage u Autodeskovom alatu Tinkercad i potom ih ispisali na 3D pisaču. Proizvod je malih dimenzija i lagan je, te lako prenosiv i  primjenjiv, stavlja se na šaku  kao držač kista te umjetnik upravlja kistom pokretima u zglobu šake i na taj način precizno ostavlja trag kista – potez boje.

Naš proizvod je besplatan. Mi ga darujemo  potrebitima. Proizašao je iz same nastave i vježbe. Osim što su stvorili pomagalo učenici su željeli također poručiti u Digitalnom učeničkom inkubatoru da je  realizacija ovakvog projekt moguća u učionicama diljem svijeta. Gdjegod postoji poduka iz digitalnog oblikovanja moguće je kroz vježbu stvoriti pomagala i pomoći slikarima u zajednici koji nemaju razvijenu finu motoriku ruke.

Više o samom projektu možete doznati na  blogu

Projekt je nastao u  suradnji s članovima udruge za osobe s invaliditetom Loco-Moto u Slavonskom Brodu. Zahvaljujemo se gospođi Gordani Mišković i slikarici Kristini Terihaj na susretljivosti i strpljenju.

Na ovoj poveznici možete poslušati emisiju O nama Mediji zajednici  koja se emitirala u 15.30 h dana 07.05.2021. Emisija traje 25 minuta i poslije glazbenog broja se nastavlja.

Pomagalo za slikanje i-Mage 1
Valentino Stipić

Pomagalo za slikanje i-Mage 1
Valentino Stipić