Biosigurnost i biozaštita
Izborna nastava mikrobiologije u našoj školi i treća teme: Vogralicov lanac
Autor: Jasna Okopni, 24. 1. 2022.

Na izbornoj nastavi mikrobiologije bavimo se različitim temama iz područja biosigurnosti i biozaštite. Sve nastavne sadržaje obrađujemo na različite načine pomoću plakata, projekata, kvizova… „Vogralicov lanac“ bila je naša treća tema o kojoj možete pročitati više u nastavku teksta.

Za početak, da biste bolje razumjeli o čemu se radi, trebate znati što je Vogralicov lanac. To je slijed od 5 karika koje određuju uvjete za pojavu i širenje zaraznih bolesti. Sastoji se od: izvora zaraze, putova prijenosa i širenja zaraze, ulaznog mjesta zaraze, dostatne količine i virulencije uzročnika te dispozicije domaćina. Svaka zarazna bolest započinje izvorom zaraze, a zatim se prenosi putem izravnog dodira (koža, sluznice, krv, velike kapi), zaraženim predmetima, hranom i vodom, zrakom te putem člankonožaca. Svaki uzročnik, kako bi dospio u organizam, mora imati ulazno mjesto – dišni sustav, probavni sustav ili koža i vidljive sluznice. Jednom kada uzročnik uđe u tijelo domaćina vidljiva je njegova virulencija, tj. sposobnost prodiranja i aktivnog razmnožavanja u organizmu i tkivima domaćina. Infektivna doza odnosi se na količinu klica koja dospijeva u organizam. Što je virulencija uzročnika veća, to je potrebna manja infektivna doza, i obratno. Veliku važnost u lancu ima i dispozicija domaćina koju definiramo kao sklonost organizma da oboli od neke zarazne bolesti. Na dispoziciju utječu različite osobine domaćina (dob, spol, imunosno stanje…) i čimbenici okoline. Da bi se neka zarazna bolest mogla pojaviti i proširiti moraju biti ispunjeni svi uvjeti, tj. sve karike lanca. Izostajanje bilo koje karike onemogućit će pojavu i širenje zarazne bolesti.

Ovu smo temu prikazivali izrađujući prezentacije u digitalnom alatu PowerPoint na kojima smo objasnili i opisali izvore zaraze, putove prijenosa i širenja zaraze, ulazna mjesta, dostatnu količinu i virulenciju uzročnika te dispoziciju domaćina. Tijekom školske godine bavit ćemo se s još mnogo tema u sklopu projekta „Biosigurnost i Biozaštita“, a dosadašnje radove možete vidjeti na stranici naše škole.

Ivana Milanković, 2.b

Epidemioloski_lanac.pptx (3.31 MB)