170. obljetnica proglašenja hrvatskog jezika službenim
Autor: Jasna Bošković, 24. 10. 2017.

Povodom 170. obljetnice proglašenja hrvatskog jezika službenim, u našoj je školi održan prigodan program koji je započeo  stihovima Zvonimira Bartolića: Razgovor s duhom hrvatskog jezika koji je pročitala učenica Barbara Orešković iz 3. g razreda. U nastavku je prezentiran povijesni pregled borbe za hrvatski jezik pod nazivom „Kako je hrvatski jezik postao i o(p)stao službeni  jezik u Hrvatskoj?“. Predavanja na navedenu temu održali su učenici Krešimir Šofić iz 3. h, Ena Grubišić i Ivona Čugura iz 3. i dok je dijelove povijesnog govora I. K. Sakcinskog iz 1843. godine kazivao Noah Mihić iz 3. e razreda.

Program je uključivao i dva kviza, prvi su pod nazivom „Jezični savjeti“ uz pomoć Kahoota osmislile i vodile učenice Marina Đurinac i Helena Kostić iz 3. f razreda, a slatki paket za pobjedu u kvizu dobili su Klara Vidaković i Matija Vuksanović iz 3. b razreda. U drugom kvizu prepoznavanja autora najpoznatijih stihova hrvatske književnosti koji su osmislili učenici 3. h razreda pobijedila je Barbara Kauzlarić iz 3. d razreda, čime je zaslužila vlastiti slatki paket.

Na kraju je predstavljen i spomenik posvećen hrvatskom jeziku koji su izradili učenici 3. h razreda, a koji svjedoči o bogatstvu hrvatskog jezika na tri pisma, satkanog od više narječja i različitih lokalnih govora, te je oplemenjen brojnim citatima i stihovima. Svi prisutni i sami su svojim razmišljanjima što za njih znači hrvatski jezik, citatima koji su ih se dojmili pridonijeli njegovom konačnom izgledu.

Posebno zahvaljujemo tati našeg učenika, gospodinu Zrinoslavu Jankoviću i njegovim učenicima u Industrijsko-obrtničkoj školi koji su napravili metalnu konstrukciju za naš spomenik.

Program je vodila Lorena Ćuk iz 3. h razreda, a učenike su pripremile i projekt osmislile profesorice Marija Zukanović i Jelena Jakovljević.