« Ožujak 2024 »

Škola naših roditelja, ali i škola naše djece!
Autor: Jasna Bošković, 27. 5. 2016.

Bliži se vrijeme upisa u srednje škole kada osnovnoškolci, ali i njihovi roditelji odabiru srednju školu. I dok neki učenici povodeći se formalnošću, željom roditelja ili obitelji, pozivom prijatelja i društva, preporukom onih koji imaju ili nemaju argumenata, lako donose odluku o odabiru srednje škole, drugi duboko promišljaju, ne samo o svojoj budućnosti u sljedeće četiri godine, nego i o onoj koja ih čeka nakon završene srednje škole.

Ako su bogatstvo zemlje obrazovani mladi ljudi, onda je i naša Škola uistinu bogata jer 98 % njezinih maturanata s uspjehom polaže državnu maturu i upisuje fakultete, a čak 70 % njih svoj prvi ili drugi izbor fakulteta.

Mnogi uspješni i cijenjeni Brođani, poznati i manje poznati, upisali su i završili Gimnaziju „Matija Mesić“ u Slavonskom Brodu, koja je tijekom gotovo jednog stoljeća svoga postojanja promijenila nekoliko naziva, ali dosljednost i svrhu nikada, a to je da mlade ljude priprema za život.

Od onih vremena kada je u samom središtu grada krasila korzo zajedno s mladom magnolijom, čega se jako dobro sjećaju naše bake i djedovi, do današnjih, kada opet u središtu grada zaštićena čempresima i zelenim stablima simbolizira mladost, ljepotu, rad, znanje i uspjeh, Gimnazija je ostala rasadnik nadarenih učenika.

Škola nikada nije sama sebi svrha i upravo je ova Škola od samih početaka saživjela sa sredinom u kojoj djeluje. Ostvarujemo dobru suradnju s Gradskom knjižnicom Slavonski Brod organizirajući zajednički književne i poetske trenutke i izložbe, Glazbenom školom u čijem prostoru organiziramo dramsko – književne večeri, Kazališno – koncertnom dvoranom „Ivana Brlić Mažuranić“ u kojoj naši učenici i profesori redovito posjećuju predstave i koncerte, Državnim arhivom u Slavonskom Brodu i Muzejom brodskog Posavlja gdje afirmiramo učenika i educiramo ih kroz izložbe i programe tih institucija, Zavodom za zapošljavanje i CISOK-om s kojim vršimo sustavno profesionalno informiranje i stručno usmjeravanje učenika, Zavodom za javno zdravstvo i Službom školske medicine koji obavljaju preventivne i redovite preglede učenika, Hrvatskim auto – klubom s kojim provodimo preventivne programe Sigurno u prometu, Policijskom upravom Brodsko – posavskom kroz Projekt zdrav za 5. Također surađujemo s Volonterskim centrom u Slavonskom Brodu kojem aktivno pomaže naš Volonterski klub „Carpe Diem“, Razvojnim agencijama grada i županije koji nam pomažu pri provođenju europskih projekata, Gimnazijom Nova Gradiška i Strojarskim fakultetom u Slavonskom Brodu koji su nam partneri u projektu „STEM genijalci“, Župnim uredima Brodskog dekanata kroz izvanškolski vjeronauk kao pripremu krizmenika za Sveti sakrament, osnovnim školama grada i županije koji nam upućuju ponajbolje učenike, Upravom grada Slavonskog Broda i Brodsko – posavske županije i mnogim drugim udrugama, ustanovama, institucijama i pojedincima.

Redovnu nastavu obogaćujemo dodatnom i fakultativnom nastavom za posebno zainteresirane učenike, kao i brojnim izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima.

Radimo u specijaliziranim i opremljenim učionicama, a sva je nastava stručno zastupljena. Izvannastavne aktivnosti i stručni izleti, posjete i ekskurzije vrijeme su kada nastavu organiziramo i izvan učionice.

Zahvaljujući ovakvom radu i interesu učenika, državna natjecanja i smotre postali su naš uobičajen način predstavljanja znanja i kreativnosti učenika izvan škole, a svake godine imamo oko 20 učenika koji sudjeluju na različitim natjecanjima. Prepoznali su to i neki fakulteti, pa za uspješnu pripremu učenika za studiranje upravo na tim fakultetima, svake godine dobijemo Zahvalnicu Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba i Elektrotehničkog fakulteta iz Osijeka.

Škola je uključena i u dva milijunska projekta: Projekt e-Škole koji realizira u suradnji s CARNetom i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta te Projekt STEM genijalci koji provodi u suradnji s Agencijom za strukovno obrazovanje.

Prvi koraci znaju biti teški, nesigurni, a onda, kada dočekamo svibanj i zadnji dan nastave za maturante, kada sve postane glasno, veselo i puno života, kada puna srca i u sportskoj dvorani prepunoj ponosnih roditelja, braće i sestara, baka i djedova, pozdravimo i ispratimo naše maturante, čestitamo svima na uspjehu, jer uspjeh je imati gimnazijalca maturanta, spremnog za život.