E-Twinning projekti „Kako spriječiti suvremene migracije mladih iz Slavonije i Baranje“ i „Razvoj gospodarstva i zaštita okoliša – nekad i danas“
Autor: Jasna Okopni, 18. 5. 2021.

Privodimo kraju dva e-Twinning projekta u našoj školi. To su „Kako spriječiti suvremene migracije mladih iz Slavonije i Baranje“ i  „Razvoj gospodarstva i zaštita okoliša – nekad i danas.“

Učenici su  istraživali i analizirali uzroke, učinke i posljedice migracija. Usporedili migriranja nekada i danas. Da bi se stvari počele mijenjati u Slavoniji i Baranji, uz otvaranje radnih mjesta, nužna je i promjena klime u društvu. Tko će za nas nešto mijenjati ako nećemo sami? Zato mislimo da škole trebaju biti pokretač promjena kod mladih ljudi jer omogućuju školovanje za različita zanimanja: od poljoprivrede, obrtničkih zanimanja, preko ekonomske struke, ugostiteljske do gimnazijskih programa. Time i ostanak mladih u domovini. Učenici su u različitim digitalnim alatima prikazali rezultate svojih istraživanja. U projektu su sudjelovali učenici 3.a, 3.f, 3.i, 1.a i 1.h.

U drugom projektu učenici su se  upoznali s terminom gospodarstva te mogu identificirati grane gospodarstva. Analizirali su ulogu i važnost gospodarskih aktivnosti u svom zavičaju. Usporedili gospodarske djelatnosti nekada i danas.
Koliki je utjecaj gospodarskih djelatnosti na okoliš? Učenici su vrednovali  razvoj tehnologije i izume koji su unaprijedili gospodarski razvoj, ali su i prijetnja okolišu. Trebamo educirati učenike kako svi skupa moramo biti odgovorniji u zaštiti okoliša. Primjerice, racionalno gospodariti vodom, električnom energijom, recikliranjem otpada... U različitim digitalnim alatima su prikazali rezultate svojih istraživanja. U projektu su sudjelovali učenici 3.b i 1.c.

Danijela Zekušić, prof.