« Travanj 2021 »

Ukupno: 612078

Dan žena
Autor: Jasna Okopni, 8. 3. 2021.

Međunarodni dan žena ove godine odlučili smo obilježiti na poseban način.

U tu svrhu umrežili smo se sa 6 drugih škola ambasadorica Europskog parlamenta iz cijele Hrvatske te njihovim mentoricama - Ivom Limanović Kurnik (Gornjogradska gimnazija, Zagreb), Tihanom Biuk Magaš (Gimnazija Vladimira Nazora, Zadar), Gordijom Marijan (Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir, Krk), Natašom Vinković (Gimnazija Vukovar), Lidiom Gerstman (Ekonomska škola Požega) i Izabelom Ivanović (Gimnazija Požega). Prvi dio našeg mini projekta započeo je još sredinom veljače, kada su naši ambasadori juniori iz uključenih škola počeli istraživati udio ženskih zastupnica u Europskom parlamentu te za svaku državu članicu EU-e o jednu znamenitu žensku osobu. Na temelju svojih istraživanja izradili su digitalne plakate koje smo objavili u zajedničkoj Wakelet zbirci.
Glavni dio obilježavanja Dana žena dogodio se danas, na sam 8. ožujka, zajedničkim Zoom sastankom svih 7 uključenih škola s njihovim ambasadoricama seniorkama i ambasadorima juniorima te trima uvaženim gostima – zastupnikom Europskog parlamenta Predragom Fredom Matićem, redovitom profesoricom s FER-a Leom Skorin-Kapov te redovitom profesoricom sa zagrebačkog i splitskog PMF-a Ivom Tolić. Zastupnik Matić , kao zamjenski član Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost u EP-u, iznio je neke od problema na kojima se još mora poraditi kako bi se dosegla ravnopravnost spolova, između kojih je u Hrvatskoj izdvojio razliku u plaćama za isti posao kod muškaraca i žena.
Znanstvenice Lea Skorin-Kapov i Iva Tolić, obje su izvrsne u područjima kojima se bave, gospođa Skorin-Kapov višemedijskim uslugama i komunikacijama, heurističkim metodama optimizacije i komunikacijskim mrežama, a gospođa Tolić mitozom, mikrotubulama, motornim proteinima te staničnim starenjem. Obje su na sličan i vrlo inspirativan način prikazale svoj put do uspjeha u karijeri gdje im je glavna poruka mladim naraštajima bila da nikada ne odustaju od nečega što zaista žele te da osobno nikad nisu primijetile kako se netko u poslu prema njima odnosi drugačije nego prema muškim kolegama. Ipak, gospođa Skorin-Kapov je istaknula i dalje dosta nizak udio ženskih studentica na FER-u, dok je gospođa Tolić objasnila kako je udio žena u području biomedicinskih znanosti ipak dosta viši nego u tehničkim.
Nakon izlaganja svakog od gostiju, prisutni ambasadori juniori imali su priliku postaviti im pitanja, na većinu kojih su i dobili odgovore.
Moderatorica susreta bila je profesorica Marina Cvijić, koja je ujedno i organizatorica ovog mini-projekta.
Snimku susreta možete pogledati na našoj FB stranici, a svima Vam želimo sretan Dan žena!