« Prosinac 2020 »

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara
Autor: Danijela Terzić, 17. 11. 2020.

I ove godine u Gimnaziji „Matija Mesić“ postavljena je prigodna izložba u znak sjećanja na žrtve Vukovara. Strahote rata i životna sudbina različitih ljudi u opkoljenom gradu bile su inspiracija za izložbu, ali i za video. U svojim likovnim radovima učenici su neke od općepoznatih slikarskih djela (Banksy, Munch, Beckmann) prebacili u kontekst opkoljenog grada, a  poznate fotografije (M. Lišanin, M. Biljak)  interpretirali na svoj način. Video je kolaž sjećanja i svjedočanstava preživjelih, od djece, preko vojnika, žena, novinara, a sve zaokružuje pjesma Tina Kolumbića Vukovar 1991. Svjedočanstva su preuzeta i prilagođena iz djela Grad je bio meta; Žedni krvi, gladni izdaje; Preživio sam Vukovar i Ovčaru; 91,6 MHz-glasom protiv topova; Hotel Zagorje, Sunčica.

Cijeli projekt realizirali su učenici 4. d razreda: Tena Jerković, Klara Ivanišić, Leonarda Gavran, Magdalena Tolj, Blanka Tolj, Erika Štefanović, Ena Majić, Antonio Grgić, Lucija Nadih, Matija Pudić, Sara Galić, Magdalena Škripek, Nives Katinić, Magdalena Vuleta, Hana Garić i Adrian Ostojić, a svojim likovnim radovima doprinos su dale i Iva Čorak i Marija Vuksanović iz 4. a.

Jelena Jakovljević, prof.