U potrazi za Ivanom naziv je projekta Gimnazije „Matija Mesić“ povodom obilježavanja 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić, a predstavljen je 28. svibnja 2024. g. u Interpretacijskom centru Kuće Brlić. Projekt su u potpunosti osmislile i mentorirale profesorice Andrijana Nemet-Kosijer i Mihaela Šebalj Zavor te ga realizirale s učenicima 2. A, 2. B, 2. E, 2. G i 2. H razreda školske godine 2023./2024. Partneri na projektu bili su Učiteljski studij Sveučilišta u Slavonskom Brodu te Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, a projekt je realiziran uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Aktivnosti u kojima su učenici mogli pokazati svoj talent, maštovitost i kreativnost realizirane su tijekom cijele nastavne godine 2023./2024., a rezultati su sljedeći:
- Zbirka kratkih priča Razotkrivanje 3 inspirirana je svijetom mitova koji je neizostavni dio bajki Ivane Brlić-Mažuranić. Desetoro hrabrih gimnazijalaca odlučilo se suočiti s ovom teškom temom, a Povjerenstvo (profesorice Andrijana Nemet-Kosijer i Mihaela Šebalj Zavor i učenice Dora Puškarić i Petra Zavor) prvu je nagradu dodijelilo Viktoriji Ostojčić za priču Muke po Đuki, drugu Magdaleni Prgomet Abramović za priču Brzi korak sudbine, a treću Lani Živković za priču Prve feministice. Ostali su autori: Domagoj Dujić, Ivana Ivešić, Ivana Milanković, Antonela Lipovac, Krešimir Kožul, Maja Matijević i Ivan Matešić.
- Posjet Kući Brlić i izrada brošura na temelju stručnog vodstva i vlastitih fotografija. Brošure su izrađivali učenici svih gore navedenih razreda na satima Hrvatskoga jezika te su iste i vrednovane.
- Dvodnevna radionica ilustracije i stripa koju je vodio karlovački ilustrator profesor Igor Jurilj sa svim talentiranim i zainteresiranim učenicima. Tema je bila Ivana Brlić.Mažuranić i njezina djela s naglaskom na lektirnom naslovu Kako je Potjeh tražio istinu. Izložba radova postavljena je u Kući Brlić. Učeničke minijature pretvorene su u magnete, a stripovi krase torbe koji ostaju trajni suveniri sudionicima projekta.
- Učenici svih gore navedenih razreda na satima Hrvatskoga jezika izrađivali su Slikovni rječnik na temelju bajke Kako je Potjeh tražio istinu. Prvo su izabrali nepoznate riječi, istražili leksikografsku definiciju i odrednice te kreirali natuknicu rječnika, a zatim su osmišljavali slike. Za grafički dizajn rječnika zaslužni su Ivano Peić i Eugen Grgić iz 2. G razreda.
- Minecraft adaptaciju bajke Kako je Potjeh tražio istinu kreirali su Karlo Bošnjak i Petar Gronjak iz 2. G razreda kako bi budućim generacijama približili i na zanimljiv način predstavili lektirno djelo.
- Radionica Integracijanove tehnologije u umjetničkom području – 3D olovka u doživljavanju bajke održana je na Učiteljskom studiju Sveučilišta u Slavonskom Brodu sa studentima 5. godine.
- Radionica čitanja poezije Tadijinim i Ivaninim stazama održana je u suradnji sa Spomen-domom Dragutina Tadijanovića u kojoj je naglašeno kako su dva najznačajnija brodska književnika živjela u Brodu u isto vrijeme, zrela Ivana i mladi Tadija, šetali su istim ulicama, promišljali, maštali i stvarali.
Sve su aktivnosti predstavili učenici i mentorice projekta, a za glazbeni dio na akustičnim gitarama bio je zaslužan mladi talentirani duo: Filip i Ivan. Hvala svim sudionicima i onima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ovog predivnog projekta jer naša Ivana to zaslužuje!